Zapomenutý Lisabon

Lenivý i divoký ale určitě trochu zapomenutý Lisabon stojí za to. Jestli vás už nebaví letákové výlety typu Paříž, Řím či Londýn vyražte do Lisabonu. Město a okolí má pohodový švih. Oproti výše zmíněným městům má Lisabon jednu velkou výhodu, je daleko levnější. Ceny jsou srovnatelné s Českem, pouze letenka je trochu dražší. Ve městě není dominanta typu Eifelova věž, ale to neznamená, že tu není nic k vidění. Spíše je to naopak a proto je lepší, si udělat promyšlený program.

Procházka

Na samotném Lisabonu je asi nejzajímavější spleť všelijakých ulic a uliček, které se kroutí nahoru a dolů. Většina domků je poměrně úzká, některé jsou zarostlé, ale celé to vytváří unikátní atmosféru s patinou historie. Podobnými uličkami se dostanete až na jeden z kopců, kde se nachází hrad San Jorge, který je asi nejnavštěvovanějším místem Lisabonu. Od hradu je pak romantická procházka spletitými uličkami směrem ke kostelu São Vicente de Fora a pak k národnímu panteonu, kde jsou pochováni slavní Portugalci včetně Vasco de Gami.  Odtud je vidět obrovská řeka Tejo plná brázdících lodí. Přes ní se klenou dva mosty Ponte 25 de April, který vypadá jako Golden gate bridge v San Francisku. Druhý most Vasco de Gama, který je více ve vnitrozemí, je dlouhý úctyhodných 17km. Kontrastem k mramorové chloubě panteonu je bleší trh, který je jen kousek odtud. Dá se tu koupit opravdu vše starý nefunkční fén, trubku od záchodu, levou botu nebo hity portugalských pěveckých hvězd z padesátých let.

 

Mimo hlavní centrum je čtvrť bývalého výstaviště EXPO, kde se dá strávit příjemný den. Můžete zajít do  oceanária, na velkou věž Vasco de Gami nebo na lanovku. Lanovka sice vede odnikud nikam, ale je z ní pěkný výhled na výstaviště a řeku Tejo.

 

 

Noční život

Noční život začíná v Lisabonu kolem desáté hodiny večer. Nejvíc pařící čtvrtí je Bairro Alto, kde po desáté hodině zavírají restaurace, aby se otevřely se bary. Lidi ze všech koutů světa postávají venku, ulice jsou nacpané. Všude je dobrá nálada, alkohol a veselo. Sem tam se objeví i drogy, ale je tu bezpečno a zábava.

Nákupy

Pokud člověk jede na výlet s nákupchtivou drahou polovičkou, bude muset zřejmě absolvovat i důkladnou prohlídku nákupní třídy kolem náměstí Rossio. Je zde solidní nabídka obchodů, ale s nákupy jako v Harrods nepočítejte.

 

Doprava

Město je samý kopec a Portugalci jsou poměrně pohodlní, zřejmě proto je zde systém historických výtahů. Do výtahu platí stejný lístek, jako pro městskou hromadnou dopravu. Centrum města je plné starých tramvají, které sviští celkem svižně i navzdory svému věku. Metro je v Lisabonu čisté, ale bohužel nevede až na letiště a tak musíte jed autobusem nebo taxi. Taxi jsou z 99% mercedes, ale jsou levné (z letiště do centra cca 15 eur).

 

 

Jídlo

Typickým portugalským jídlem jsou sardinky nebo jiné plody moře. Sardinky jsou větší, než jak je známe z plechovky. Nejčastěji jsou pouze lehce osmahlé na grilu a celé se to jí i s kostmi. V Portugalsku dělají i výborné hovězí maso se zeleninou, vše se samozřejmě zapíjí portským vínem.

Výlety

Pokud je už člověk uchozený, je fajn si vyjet na výlet mimo město. Pokud je libo pláž, tak každých deset minut odjíždí vlak z nádraží Cais do Sodré do Cascais a Estoril. Cascais je vyloženě plážové město u Atlantiku s přístavem plným plachetnic. Estoril je takové malé Monako. Dříve se zde jezdily závody formule 1, je zde Kasino a hogo fogo promenáda s restauracemi.

Druhým zajímavým výletním místem je Sintra. Doprava je opět velmi jednoduchá, protože tam jezdí vlak z nádraží Rossio každých patnáct minut. Městečku Sintra dominuje budova s mohutnými komíny, které snad byly od hradní kuchyně. Na náměstí je spoustu restaurací, kde statečně obírají turisty na předraženém jídle. Na kopci je pak bývalý Maurský hrad, ze kterého je za dobrého počasí výhled do okolí Lisabonu.

 

 

 

 

 

Slovo závěrem

Portugalci jsou vesměs milý lidé a na rozdíl od Španělů ochotně mluví anglicky. Portugalsko je opravdu pěkná země, ale pro dovolenou u moře se úplně nehodí, protože Atlantik je poměrně studený. Krize Portugalska je trochu cítit všude. Ale není cítit nějaká snaha s tím něco dělat. Pracovní nasazení nebo snahu něco prodat neuvidíte.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.