Kde je Nobelova cena?

Nevíte co dělat po vysoké škole a nechce se vám moc pracovat? Staňte se vědcem, ze začátku žádné velké peníze nevyděláte, ale s prací se to také nepřehání. Tak by mohl znít inzerát vysokých škol nebo výzkumných pracovišť.
V těchto institucích z převážné většiny vládne atmosféra jakéhosi komunismu odtrženého od reality. Většina má přibližně stejně málo, ale pracuje se také velmi střídmě. Není také důvod proč se snažit, protože ohodnocení se neváže na výsledky ale na věk.
Na začátek se chytíte nějakého pěkného grantu. To není nic složitého, důležité jsou jen dvě věci velký počet zaslaných žádostí a pěkně znějící název. Na příklad si dáte na žádost NAKAŽLIVOST MIMOVOLNÉ AKTIVITY ÚST MEZI HOMINIDY a máte na tři roky vystaráno, protože si pěkně s kolegy sednete v kanceláři a zkoumáte, jak moc je nakažlivé zívání mezi vámi. Pak o tom napíšete článek, který se řádně orazítkuje a strčí do šuplíku. Popřípadě pokud nemáte chuť nic psát, jednoduše skončíte, ale peníze vyinkasujete tak jako tak.
Tento způsob české vědy nenáročným lidem vyhovuje. Ty náročnější si do práce nosí třeba kytaru, aby tam nebyla úplná nuda. Schopnější si najdou nějaký vedlejšák nebo rovnou odchází za lepším do soukromého sektoru. Na univerzitách pak zůstává jakási šedá masa, která se většinou odměňuje za zásluhy. Tedy pod heslem kdo vydrží, bude odměněn.
Samozřejmě, že v Čechách existují i špičkové výzkumné týmy s výsledky. Ty však většinou táhnou nadšení jedinci, kteří tomu obětují veškerý svůj čas. Do cesty se jim pak ztaví všemožná byrokracie a nedostatek peněz. Přitom v české vědě by bylo peněz dost. Nesmělo by se však jimi plýtvat na granty typu ZKOUMÁNÍ EXISTENCE BOHA, ale měly by se poskytovat pouze týmům s výsledky a podle motivující metodiky.
Pokud někdo poukazuje na vyšší rozpočty na vědu v jiných zemích, pak by se také měl ptát na vědecké výsledky zahraničních týmů. Výsledky se většinou měří podle zaregistrovaných patentů. Já nastavuji jednodušší měřítko. Početně menší Izrael vynaložil v letech 1995 až 2010 celkem cca. 2000 miliard Kč na vědu a získal v tomto období 4 Nobelovi ceny. Tedy cca. 500 miliard na jednu Nobelovu cenu. Česká Republika vynaložila ve stejném období cca. 500 miliard Kč na vědu a já se tedy musím ptát.
Kde je Nobelova cena?

Příspěvek byl publikován v rubrice Glosy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.